spickaformulářetvorba kódufontyfonty woffportypoznámkytvorba wwwspicka

HTML - help

Počítačové porty

Taky věčně nevíte jak se která díra zezadu v počítači jmenuje? Já si to nezapamatuju asi nikdy, proto jsem si ve volné chvíli udělal tenhle stručný přehled nejběžnějších děr.
(věršinu obrázků jsem stáhl z tohoto webu: http://charm.cs.uiuc.edu/users/olawlor, zbytek odjinud. )


DVI Monitor Port

24 pin rectangle, 4 pin side To je digitální konektor, kterej propojuje počítač s LCD monitorem (plochým displayem). Je to běžnej port na novějších grafických kartách.
ZDE můžete vidět zadní část grafické karty, která má dokonce dva DVI porty.


VGA Port

three-row rectangular A do téhle díry se strká kabel z monitoru (CRT) - z tý velký, těžký, neplacatý televizoidní mrchy.
ZDE je k vidění grafická karta, která má jeden VGA port a jeden DVI port, tudíž se do ní dá píchnout jak CRT monitor, tak plochý LCD display.


PS/2 Port

small round 6-pin small round 6-pin Tak tohle jsou dvě díry, který jsou obvykle pospolu a do tý zelený se strká myš, do fialový klávesnice. Na starších počítačích, kde tyhle díry nejsou, se myš strká do Serial Portu (viz. níže) a klávesnice do AT Keyboard Portu (viz. níže).


AT Keyboard Port

giant round 5-pin Tohle je ta starší díra pro klávesnici.


Serial Ports

9 pin flat male connector 25-pin flat male port No a tady máme seriové porty. Oba vypadají jinak, ale ve skutečnosti jsou uplně stejné. Nejdřív totiž vyrobili ten větší, ale pak si řekli: "Ty vole, proč je to tak velký?" a udělali ten menší. Běžně se používají redukce, když je třeba do té větší díry píchnout kabel s užší koncovkou. Serial port se používá k propojení počítače s myší, nebo s externím modemem a dalšíma různýma věcma. Občas se tyto porty označují jako COM1 - COM4. ZDE můžete vidět zadek jednoho staršího počítače, který tam má tyhle dírky, společně s paralelním portem (viz. níže).


Parallel Port

25-pin flat female No a tohle je paralelní port. Taky se mu říká LPT1. Obvykle se do něj strká tiskárna, ale taky scanner a další krámy, který se jednou koupěj a brzy na to zase vyhoděj. No a k tomuto portu se váže taková zajímavost - má totiž dvojníka. Dá se najít na některých Macintoších a jmenuje se SCSI port. Jenže ve skutečnosti je ten port na Macu uplně jinej. Konec zajímavosti.

huge wide flat 30-pin Takže když se paralelním portem připojuje k počítači tiskárna, tak ta díra na tiskárně obvykle vypadá takto a říká se jí Centronics 30 konektor.


Game Port (MIDI)

DB-15 Do téhle dírky strkají hráči počítačových her různé joysticky a udělátka, aby se jim lépe skákalo s panáčkem na obrazovce. Kdo ale moc nehraje hry a hraje třeba na klávesy, tak si pomocí tohoto portu může svůj hudební nástroj propojit s počítačem. Říká se tomu MIDI. Jo a prej se tomu taky říká DB-15 konektor.
Často můžeme tento port nalézti na zvukové kartě.
ZDE na obrázku je populární zvuková karta Sound Blaster Live s MIDI portem.


Ethernet 10/100/gigabit Port (10baseT/100baseT/gigabit twisted-pair)

like a phone plug, but bigger Tak tohle zná asi každej, strká se do toho internet. Říká se tomu taky RJ-45 port. Tvarem je to velmi podobné dírce pro telefon, ale ta je o něco užší. Pokud není RJ-45 port součástí základní desky, strčí se v případě potřeby do takové desky síťová karta, která tu dírku na internet má.
ZDE je taková prachobyčejná síťová karta k vidění.


USB Port

small 4-pin box Tyhle USB dírky jsou poměrně populární (pozn.: píše se rok 2006). Strká se do toho skoro všecko. Tiskárny, scannery, myše, foťáky, přívěsky na klíče, nabíječky, ohřívače na kávu atd... Některý počítače těch dírek mají třeba i deset. (já mám doma 6)


Firewire Port

flat 4-pin box Tohle je můj nejoblíbenější port. Nevím přesně proč, je to moje platonická láska. Říká se jí IEEE 1394. No není to tajuplné jméno? A taky když do ní zasunu svou nažhavenou digitální kameru, nikdy mě IEEE 1394 nezklame, vždycky si perfektně s mojí kamerou rozumí a filmy skrz ní tečou plynule na harddisk.