home

Věrka KotlárováVemínka Boží


Žena "matka", která zašlapává svůj plod, který se ještě nenarodil. Je nezralý jako zelený hrášek. Vše se děje skrytě, decentně "tiše".

Dříve, než se dítě počne a vůbec narodí, už je dávno u Boha v mysli. Ale kde to je? Na Božích záhonech, v Jeho péči, On se o ně stará.

(tempera na plátně, 60x80cm, 2002)


Záhon s dětmi na nebi, Boží vemínka, na záhonku děti. Jako bývá v lese označen strom na vyřezání, tak už i u dětí je určeno, které bude vyřezáno z matky dřív, než se bude stačit narodit. OZNAČUJE HO ČERVENÝ PROUŽEK. Je tu jakási hranice, která odděluje děti, které jsou v "prozatimní" Boží péči, a ty, které už patří na Boha. Jsou to ti dva pod čarou a jestli i ti měli červený pásek, který je označil k výřezu, teď je jim ozdobou na paži. Boží vemínka na nebi nakojí děti, které chtějí - dají tak najevo otevřením pusy nebo křikem. (Vemínka jsou dvojího druhu)

(tempera na plátně, 110x120cm, 2002)

Lidé zjistili, že se jim více vyplatí (než třeba pěstovat na poli brambory) udělat makety dětí, které mají pozdvižené ruce k nebi a otevřená ústa a přivolávají tím vemínka. Vemínko přiletí nad maketu dítěte. Ta má ze zadu čidlo, které reaguje na pohyb a dotyk. Když se vemínko snese, aby nakojilo a dotkne se cecíkem díry ("úst dítěte"), čidlo zaktivuje nůž a bodne. Žena stojí na svém úlovku, trofeji. Muž spokojeně potěžkává vemínko. Kolik to asi kápne.

(tempera na plátně, 75x75cm a 68x70cm, 2002)
Vemínka se shlukují v hroznu, jsou soudružné, dívka je očesává a v klecích je bude chtít odnést pryč.

(tempera na plátně, 80x120cm, 2002)

Vemínka se ukládají k odpočinku, jsou na jakýchsi postýlkách - záhonek kde složí svoje křídla a tím prosí za nenarozené děti. Jsou vynášeny nahoru a oploceny, protože lidé jsou vynalézaví.

(tempera na plátně, 70x55cm, 2002)
........................................................
Nepřítel
(tempera na plátně, ?x?cm, 2001)


I dítě vytušilo nepřítele.
Pacičky
(tempera na plátně, ?x?cm, 2001)


Horlivý pionýr zalévá pacičky nasázené na záhoncích, v popředí přední pacičky s odtokovými děrkami, vzadu kočičí stehna a uši a po levé straně ocasy. Kočka v podobě Führera na všechno dohlíží. Záhonky jsou na zdvižných plochách, které se kloní ke slunci, aby nachytali co nejvíc slunka.mail: kralik80@email.cz